Jak wybrać odpowiednią doniczkę dla roślin domowych?

Z szerokiej gamy pojemników na kwiaty można wybrać doniczkę dla rośliny domowej, biorąc pod uwagę materiał, z którego jest wykonana, a także jej kształt, objętość i kolorystykę. Ważne jest, aby pojemnik był nie tylko piękny i modny, ale także dostosowany do potrzeb danej rośliny.

Jakie są zasady dobierania donic do roślin domowych?

Jednym z głównych celów doniczki jest ochrona części korzeniowej rośliny przed wyschnięciem i kontaktem z otoczeniem, co mogłoby negatywnie wpłynąć na tę część kwiatu. W tym celu należy jednak wybrać doniczki ozdobne wykonane z materiału, w którym korzenie rośliny mogą swobodnie oddychać (sprawdź te dostępne tutaj). Najlepszym rozwiązaniem są donice wykonane z gliny lub innego porowatego materiału. Jednak dla niektórych roślin odpowiednie są także pojemniki wykonane z plastiku, metalu lub ceramiki.

Różnica między doniczkami glinianymi a plastikowymi polega na rozmieszczeniu otworów odpływowych i różnorodności kolorów. W naczyniu glinianym otwór znajduje się na środku podstawy, a w pojemnikach plastikowych takich otworów jest kilka i znajdują się one wokół dna. Jeśli chodzi o wybór kolorów, donice plastikowe są dostępne w szerokiej gamie barw, co nie ma miejsca w przypadku donic glinianych.

Podstawowe wymagania dotyczące doniczki na kwiaty

Doniczki na rośliny powinny być zawsze wyposażone w otwór odpływowy, aby regulować wilgotność gleby i zapobiegać zastojom wody. Objętość doniczki musi być dostosowana do ilości podłoża wymaganego dla rośliny, ponieważ jest to główne źródło pożywienia dla rośliny. Objętość mieszanki ziemi doniczkowej decyduje o ilości wilgoci i niezbędnych składników odżywczych, jakie otrzymuje roślina.

Wielkość doniczki powinna być dostosowana do wielkości korzeni kwiatów domowych. Dzięki rozgałęzionemu systemowi korzeniowemu roślinie powinno być wygodnie i komfortowo, a nie ciasno, w pojemniku. Wielkość doniczki decyduje o rozwoju korzeni rośliny, a tym samym o trwałości całego kwiatu wewnętrznego. Doniczka lub osłonka na rośliny powinny być stabilne, a ich kształt i wielkość powinny jedynie sprzyjać, a nie utrudniać dostęp światła i pełny rozwój rośliny doniczkowej.