Sofa rozkładana – gdzie można ją postawić?

sofa rozkładana

Niewiele jest mebli tak uniwersalnych, jak rozkładana sofa. Świadczy o tym chociażby to, że na tytułowe pytanie można odpowiedzieć „prawie wszędzie”. Jednym warunkiem jest tutaj odpowiednie dopasowanie. Jak to zrobić i połączyć funkcjonalność z estetyką? O tym w artykule!

Charakter rozkładanej sofy

Nietypową – bardzo jednak pozytywną – cechą tego mebla, jest możliwość transformacji. Jest zarazem kanapą – do siedzenia w ciągu dnia – jak i łóżkiem – do nocnego wypoczynku. Nie powoduje to jednak żadnego uszczerbku na wyglądzie – materac schowany pod siedziskiem wygląda równie dobrze, jak jego brak. Co więcej, dodaje on dostojnego, statycznego charakteru, co często może być uznane za dodatkową zaletę. W związku z tym możliwości zastosowania rozkładane sofy są bardzo mnogie. Choćby przez większość czasu miała pełnić funkcję wyłącznie mebla dziennego, zawsze pozostanie możliwość rozłożenia jej i użycia jako łóżka; nawet, jeśli miałoby to miejsce tylko kilka razu w roku. Taką sytuacją może być na przykład wizyta nietypowo dużej liczby gości. Gdzie dokładnie, uwzględniając już przedstawioną specyfikę, można wstawić rozkładaną sofę?

Do domu…

Najbardziej oczywiste pomieszczenie, to salon – to w nim spędza się czas siedząc. W niejednym domu pokój dzienny jest zarazem sypialnią. Wówczas zastosowanie rozkładanej sofy wydaje się już absolutną koniecznością. Podobnie wygląda sprawa z pokojem gościnnym – przebywające w nim osoby w ciągu dnia mogą chcieć odpoczywać na siedząco, ale w nocy konieczne jest miejsce do spania. Mniej typowe pomieszczenia, to korytarz oraz jadalnia. Warunkiem jest tutaj duża powierzchnia (sofa nie jest w nich bowiem głównym meblem, a jedynie dodatkiem). Naturalnie w takim wypadku przeobrażenie w łóżko będzie odbywało się o wiele rzadziej, niemniej – jak wspomniano wyżej – taka możliwość zawsze jest atutem.

sofa rozkładana

…i nie tylko!

Chociaż sofa rozkładana kojarzy się z domem, znajduje zastosowanie również w innych miejscach. Jednym z nich są wszelkiego rodzaju pensjonaty, domy wypoczynkowe, czy hostele. W takich lokalach pozwalają na zaoszczędzenie miejsca i zwiększenie możliwości pokój (na przykład: standardowo przeznaczony jest on dla dwóch osób, ale w razie potrzeby może służyć aż czterem). O meblu tym mogą pomyśleć również różnego rodzaju psycholodzy, czy terapeuci, u których pacjenci często przybierają pozycję leżącą. Funkcja rozkładania może okazać się pomocna przy parach, czy osobach o nadzwyczajnej tuszy.